![]() |
У оквиру пројекта ,,Не бојим се математике“, 21.4.2021. реализована је радионица: КОЦКА,КОЦКИЦА - ЛОПТА, ЛОПТИЦА |
У организацији Научног клуба Чачак реализован је Пројекат одобрен по Јавном позиву ЦПН-а "Потрага за истином о симболима". У пројекту су учествовали ученици од 7. разреда основне школе и ученици средње школе , до треће године који су исказали креативне идеје као и озбиљна истраживања у значењу симбола. Аутори/реализатори пројекта су Снежана Тошовић и Ивана Ћирјаковић. Циљ Јавног позива је подизање нивоа научне писмености и ширења научне културе.
Број посетилаца: 120 ученика.
Едукативно-ликовна радионица за децу реализована 26. септембра 2022.
Тема радионице је била веза науке и уметности, односно геометрије и сликарства. Уз помоћ репродукција 13 одабраних слика из фонда Уметничке галерије „Надежда Петровић“ сликовито је показано како се геометријски облици и фигуре могу наћи на уметничким сликама.Уз разговор са учесницима радионице били су обрађени геометријски појмови Дела наших значајних уметника су допринела дана сликовит начин и кроз игру учесници радионице обнове знање из геометрије и науче нешто ново. Учили су кроз разне истраживачке задатке и задатке цртања, повезивања појмова и допуњавања. Присутни ученици су активно учествовали у разговору, истраживању геометријских облика на сликама и цртању задатих тема.
Радионица је била значајна за развој истраживачког духа, побољшање перцепције и добијање свести да се свуда око нас налазе геометријски облици, те да са пажњом треба доживљавати свет око себе. Реализатор:Драгана Божовић, кустос у Уметничкој галерији “Надежда Петровић”, Чачак.
Број посетилаца: 120 ученика
УЛИЦЕ ПОД СВЕТЛОМ НАУKЕ
Овогодишњи пројекат "Европска ноћ истраживача" у Србији реализује се тринаести пут, а у нашем граду шесту годину за редом у организацији Научног клуба Центра за стручно усавршавање Чачак, са темом „НАУKА ЈЕ УМЕТНОСТ“.
Саму Ноћ истраживача, која je организована 30. септембра 2022. године на Градском тргу, Народном музеју, Градској библиотеци , Старт-уп центру, пратиће недеља истраживача од 26. до 29. септембра 2022. године на више локација у граду.
Пројекат Изазови – геномика реализован је за ученике осмог разреда ОШ „Милица Павловић” и ОШ „Свети Сава” Чачак, као научни камп уз подршку Центра за стручно усавршавање Чачак. Почетак рада је везан за кратко упознавање појма и значаја геномике, прилагођено узрасту ученика и њиховим досадашњим сазнањима из генетике и представљен је кроз уводну презентацију.
У оквиру Годишњег програма који се одвија у сарадњи са ЦПН-ом почела је реализација пројекта „Устанички Чачак“.
Реализоване су тродневне активности за ученике виших разреда основних школа.
https://www.youtube.com/watch?v=V6uDbtbB274
Прва активност у оквиру Једанаесте Европске Ноћи истраживача била је радионица „Мобилна роботика“, аутор Војислав Вујичић, асистент на ФТН Чачак. У оквиру видео материјала снимљен је кратак увод везан за мобилну роботику, показани су основни делови робота, поступак склапања мобилног робота, његово програмирање као и пуштање у рад, тј. тестирање. Кроз припремљени видео материјал заинтересовани се могу упознати са мобилном роботиком, њеном применом и начином програмирања робота.Циљна група су ученици дредње школе и студенти.
У оквиру манифестације Европска ноћ истраживача једна од активности која је одржана уживо, била је радионица „Математика кроз научне дечије наочаре“. Аутор ове радионице је Јасминка Марић Глишовић, учитељица у ОШ „Вук Караџић“ Чачак. Одржана 24. 11. 2020. године у Парку науке ЦСУ Чачак.
Ученици осмог разреда ОШ ,,Вук Караџић'' били су експериментатори који су присутнима објашњавали сам ток и исходе реакција. Огледи су се заснивали на повезаности физике и хемије као два сродна наставна предмета. Изведен је оглед проводљивости струје кроз различите растворе, различитих концентрација, потом оглед о алуминијуму као изолатору за пренос сигнала за мобилне телефоне, затим доказивање да продукт једне реакције може бити реактант за другу реакцију, како да напунимо балон гасом који настаје у току хемијске реакције и друге огледе у којима се стварају гасови да би могли да упореде густине гасова у односу на ваздух. Огледи ,,црни дух '' и ,,слонова паста'' су привукли посебну пажњу због самог производа реакције. Ученицима извођачима као и ученицима посетиоцима огледи су били занимљиви, чак су били поновљени и по неколико пута.
Радионица је одржана у Научном клубу ЦСУ Чачак, 24. 9. 2019. Намењена је ученицима од петог до осмог разреда основне школе. Циљ радионице је да на практичан начин дочарамо ученицима која је моћ вазудха, односно ветра. реализује кроз 13 огледа које изводе ученици - учесници радионице. Радионицу је водио Горан Ивковић, прфесор физике – ОШ „Свети Сава“ – Чачак. Учествовало је око 60 ученика.